Kişisel verilerimi nasıl koruyabilirim

Neredeyse her gün her alan bilgilerimizi paylaşabilmekteyiz en basiti adresimize kargo geldiği anda istenilen TCKN bilgisini arkasını düşünmeden o an vermek zorunda olduğumuzu düşünerek verebiliyoruz.

Bu tarz gündelik hayattaki veri paylaşımları kişilerin mahrem bilgilerinin 3. Şahısların eline kolaylıkla geçmesine sebep olmaktadır. Teknolojinin hayatımızda olmasıyla birlikte veriler çok daha hızlı yayılmaktadır.

Peki ne yaparak verilerimizi koruyabiliriz,

Altın kuralımız dikkatli olmak…

 • E-Posta Zincirlerine İtibar Etmeyin

Mail listenizdeki tüm kişilere gönderim yapmanızı isteyen bu e-postaları açmayın ve başkalarına iletmeyin mail içerdiği bağlantılara tıklanması sonucu dolandırılma olaylarına neden olur.

 • Kişisel Verilerinizi Asla Paylaşmayın

Çeşitli mesajlaşma uygulamalarıyla size ulaşıp gizli devlet görevlisi, polis, savcı vs. olduğunu söyleyen veya adınızın çeşitli örgütlere karıştığını söyleyen kişilere itibar etmeyin.

 • Adreslere Dikkat Edin

E-ticaret sitelerinin ya da bankaların internet adreslerindeki birkaç harfin yeri değiştirilerek, orijinaline çok benzer olarak hazırlanmış dolandırıcılık sitelerine karşı dikkatli olun. Adres çubuğunda yazan adresin tam olarak doğru olduğundan emin olun.

 • Yedek Almayı Unutmayın

Cihazlarınızın bozulması, kaybolması ya da çalınması ihtimaline karşılık bilgilerinize yeniden erişebilmek için harici sabit disk gibi bir cihaza ya da bir bulut servisine yedeklerinizi alınız.

 • Bir Güvenlik Yazılımı Kullanın

Hem mobil cihazlarınızda hem de bilgisayarlarınızda güvenilir bir firma tarafından üretilmiş bir güvenlik yazılımı kullanmak sizi Kötü Niyetli Yazılımlara ve virüslere karşı koruyacaktır

 • Farklı Şifreler Kullanın

Giriş yaptığınız her platformda farklı bir şifre kullanmaya çalışın. Kolay tahmin edilebilir ya da kişisel bilgilerinizi içeren şifreler oluşturmayın. Eğer her alanda aynı şifre kullanırsanız, kötü niyetli kişilerin eline geçmesi durumunda tüm üyeliklerinizi kaybedersiniz. Sadece Şifre Yetmez Güçlü şifreler kullanmanın yanı sıra parmak izi, göz taraması gibi yöntemler kullanılarak cihazlarınızın güvenliğini artırın.

 • Bluetooth’u Kapatın

Kötü niyetli erişimlere karşın ihtiyacınız olmadığı durumlarda cihazınızdaki Bluetooth’u kapalı tutun.

 • Güncellemeleri Atlamayın

Kullandığınız mobil uygulamalar için çıkan güvenlik yamalarını ve güncellemeleri düzenli olarak yükleyin.

 • Uygulama Erişimlerinize Gözden Geçirin

Kullandığınız mobil uygulamaların cihazınızdaki hangi verilere erişmek istediğini gözden geçirin ve gerek olmadığını düşündüğünüz erişimlere izin vermeyin.

 • Ücretsiz Kablosuz Ağlara Güvenmeyin

Halka açık kablosuz ağlara bağlı olduğunuzda banka işlemleri gibi kritik işlerinizi yapmaktan kaçının. Unutmayın ki şifresiz internet bağlantıları sadece sizin kişisel verilerinizi elde etmek için oluşturulmuş olabilir.

 • Https Tercih Edin

Online alışverişte kredi kartı bilgilerinizi girmeden önce internet sitesinin güvenilir olup olmadığını kontrol edin. İnternet adresinin HTTP yerine HTTPS ile başladığından emin olun. HTTPS ile başlayan adresler SSL Dijital Sertifika gerektirdiği için daha güvenli

 • Her Usb Belleği Takmayın

İçeriğinden emin olmadığınız USB bellek gibi harici cihazları kullanmadan önce bir güvenlik yazılımı aracılığıyla tarayın. Kötü niyetli kişilerin işlek noktalara bilerek bıraktıkları casus yazılım içeren USB bellekler, bu cihazların takıldığı bilgisayarlardan veri hırsızlığı yapılmasına neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir