Yazılım/Program/Uygulamalara Yönelik Kurul Kararı

KVK Kurulundan Suç Duyurusu kararı bugünkü Resmi Gazetede yayımlandı

Bir avukatlık ofisine KVKK tarafından verilen 50 Bin TL cezayı hatırlıyorsunuzdur. O zaman da dile getirmiştim. Bir çok hukuk bürosunda illegal yollarla elde edilmiş VATANDAŞ VERİ TABANI bulunabiliyor ve hukuksuz olarak kullanılabiliyor.

Seçim idaresi paydaşları tarafından sızdırılan ve o dönemde dünya çapında ses getirmiş olan 49 Milyon Türk vatandaşına dair kişisel veriler ciddi bir siber güvenlik zafiyeti/utancı oluşturmuştu. Bu ve buna benzer bir sürü kaynaktan elde edilmiş illegal kişisel veri, bilgisayarlarda unstructured tutulmadan da öte yazılımlarla yapılandırılmış durumda 🙁 Hatta 2017 yılında bir aklı evvel internetten (40 kuruşa) bu verilerden sorgu yaptırıyordu yakalandı 🙂 Bir de şöyle diyeyim; sektör gözetmeksizin işlenen bu kişisel veriler hâlâ alınıp satılıyor.

Eğer denetleme yetkisine sahip bulunduğunuz üyelerinizin, çalışanlarınızın ve 3. tarafların bu tarz yollara tevessül ettiğinden şüpheleniyorsanız KVK risk azaltım faaliyetleri kapsamında “kişisel veri tarama hizmeti” konusunda benimle irtibata geçebilirsiniz. Unutmayın! Veri sorumluları, BT sistemlerinde ve yetkisi altındaki ilgili çalışanların bu tarz faaliyetlerini de takip etmek zorundadır. Konu sadece TCK kapsamında değil

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir